Písmo a Typografie – VOŠ 1. ročník – Kresba a Ilustrace

Stránka předmětu Písmo a typografie pro 1. ročník Kresby a Ilustrace na VOŠ Václava Hollara. Tyto úkoly jsou rámcové a je možné, že se váš aktuální úkol může lišit. Záleží na domluvě na hodině.

V prvním roce výuky písma se soustředíme na krátké cvičení, které každé má za cíl studenta posunout z ostýchavého pozorovatele písma na sebevědomého uživatele písma. Nebudeme si to hned od začátku zbytečně komplikovat pravidly, zásadami a poučkami, ale spíš si chceme ukázat, že písmo je hra a že nejlepší je se nebát a experimentovat. Spíš než přesným výčtem toho, co se smí a nesmí, necháme studenty ať to vycítí sami, co je dobré, a co ne. V každé skupině vznikde 10-12 děl na jedno téma a na společných odevzdáních si ukážeme, co se povedlo a co ne. Ale to už bude vetšina dávno tušit.

1. SEMESTR
1. Typokompozice
— Formát A3 plakát
— 4 týdny
— 1 definované písmo
— 1-2 slova, která se pokusíte vyjádřit kompozicí, barvou, ne objektivní konstrukcí
— Pracujte s měřítkem, velikostí, balancí, kontrastem, formou, směrem, strukturou, rytmusem, texturou, …
— Ukázky na zadávací hodině, nebo se za mnou stavte, ukážu…
— ODEVZDÁNÍ: Domluva na hodině nebo Teams

———————————————-

2. Slovo jako typografický symbol
— Formát 420×210 mm na výšku
— 4 týdny
— Udělejte seznam pocitů / slov a vyjadřete je pomocí typografie, opět nechceme objektivní konstrukci
— Vyberte tři
— Zpracujte do tří čtverců vedle sebe nebo pod sebe
— Pouze černá a bílá + odstíny
— Odevzdání Domluva na hodině nebo Teams

———————————————-

3. Infografika, Illustrator
— vytvořte jednoduchou infografiku obsahující ikony, barvy a text v illustrátoru
— minimální text je nadpis, podnadpis a popisky k dílům statistiky
— ikony si překreslíte vlastní
— formát A3
— odevzdání Domluva na hodině nebo Teams
ukázka1, ukázka2, ukázka3, ukázka4, ukázka5


2. SEMESTR

1. Specimen
— Formát A5 brožura
— min. 8 stran (@x Přehnutá A4), může být více – 8,12…
— 1 definovaná rodina písem
— povinný obsah — Název písma, zkouška textu v několika velikostech a řezech, všechny litery mínusek a verzálek A-Z(26), speciální glyfy nebo prvky liter
— ODEVZDÁNÍ: Domluva na hodině nebo Teams
— Linky:
>>> Instagram type specimens download
>>> Bold Monday Specimens
>>> Typo Fondrie Specimens
>>> Storm Type Books
>>> 72 type specimens


2.Inicialy
— Formát A3 plakát (na výšku)
— Vyberte 4 písmena velké abecedy (VERZÁLKY)
— Prezentujte je jako samostatné písmena a jako začátek malého textového pole
— Linky:
>>> ukázka1
>>> ukázka2
>>> ukázka3
>>> ukázka4
>>> ukázka5
>>> ukázka6
>>> ukázka7
>>> ukázka z českého kontexu

3.Lettering
— Formát A3 plakát
— 5 týdnů
— vytvořte lettering 1-2 slov, (minimálně 5 písme)
— 1-2 slova související s dobou/typem/autorem písma
— Najděte si pvhodný předpis buď na síti ve složce 2D PODKLADY / TYPOBOOKS nebo ve vypůjčeném vzorníku
— Nakreslený nápis nascanujte a převěďte na vektory
— Vytvořte z toho plakát
— Linky:
>>> ukazka1
>>> ukazka2
>>> ukazka3
>>> ukazka4
>>> ukazka5
>>> ukazka6
>>> ukazka7
>>> ukazka8
>>> ukazka9
>>> ukazka10
>>> ukazka11

Kompozice učí studenty pracovat s písmem jako přenositelem emoce a zároveň pracovat s jeho negativním prostorem. Udělejte kompozici na slovo meloun, ale nesmí to tam být napsané, musí to z toho plakátu být cítit. Vyhýbáme se náhodně naházeným písmenům na sebe a nepromyšleným změtím světel a stínů. Stejně jako nesnášíte, že se ráno mačkáte v tramvaji, tak písmena se nerady mačkají přes sebe. Ne, že by to nešlo, ale ať to má svůj důvod. Výběr písma je zde zásadní, tvarosloví písma komunikuje podobně jako barva nebo úprava.

Při tvorbě typogramu/typoslova se jednoduše význam slova musí typograficky přenést do samotného nápisu. Protažení, posunutí, vynechání, rotace, cokoliv, co vám pomůže komunikovat význam k divákovi. Úprava, ale musí být v duchu samotného písma, podobný duktus, podobné zakončení a tak dále. Jakmile to z toho mic kouká, je to špatně. Představte si to jako takové jednoduché logo, které by viselo na štítu obchodu. Jen černá a bílá, nic víc není potřeba.

Infografika je prvním úkolem, kde text bude textem a nositelem informace. Na začátku se dělá rešerše, kde si určíme styčné body infografiky a podle nich se rozhodne o layoutu plakátu. Není potřeba hned do hry házet grid, ale rozdělení na polovinu, na třetiny nebo čtvrtiny se určitě hodit bude. Zkusíme najít váš ilustrační styl a podle něj vybrat vhodné písmo tak, aby obojí bylo v souladu s obsahem. Hierarchie informace je zde zásadním činitelem úspěchu. Podobně jako Sutnar přemýšlel o svých obálkách, infografikách a výstavách z pohledu uživatele i vy si zde zkusíte jak zaměřit oko čtenáře tak, aby postupoval grafikou tak, jak to chcete vy, tedy promyšleně.

Ve druhém semestru si hned na začátku ukážeme co takové písmo obsahuje a jak se k tomu dostat. Ve tvorbě vzorníku písma si vyberete jednu rodinu a podíváte se do každého zákoutí takového souboru fontů. Verzálky, minusky, kapitálky, kolik druhů čísel máme? A jsou tam alternativy, zlomky, ligatury? Uvidíme.

V úkolu o iniciálách si studenti odskočí trochu do pohádkového světa a každý si vybere své tři písmena, pro které si najde kus povídky a zpracuje velkou iniciální literu, kterou povídka bude začínat. Může to být strom? Příšera? Nebo mluvící hlava v obraze? Uvidíme!

V posledním úkolu si zkusíme jen lehce naťknout téma kaligrafie a letteringu. Vyzkoušíme si různé nástroje a práci s nimi. Na pár slovech si pak zkusíme najít zajímavou kombinaci liter a třeba s pár zákrutami je převést do vektoru a udělat z toho malý plakát.